DS Fyn kalender 2020

KLUBBER I DEN FÆLLES KAPSEJLADSKALENDER DS FYNSKREDSEN:  

Odense Sejlklub, Odense Yachtklub, Sejlklubben Fjorden – Odense  

Kerteminde Sejlklub, Nyborg Sejlforening, Lundeborg Sejlklub,  

Skolerne i Oures Sejlklub, Østfyns Brætsejlerklub, Thurø Sejlklub, Thurø 

Windsurfing Klub, Troense Bådelaug, Svendborg Amatør Sejlklub,             

Svendborg Sunds Sejlklub, Ballen Sejlklub, Fjellebroen Sejlklub, Faaborg Sejlklub, 

Faldsled Sejl- og Motorbådsklub, Rudkøbing Sejlklub, Ærø Sejlforening,  Kiteboarding Danmark 

 

Tilmelding og sejladsinfo: Se klubbernes hjemmesider 

 

”At sejle er at leve” 

Sejlads

Dato

Klub

Deltagere

Sejladsinfo

W- En Dags Stævne    

2. maj  

Kerteminde Sejlklub  

Wayfarer-joller  

www.kerteminde-sejlklub.dk 

  

EM OK-joller    

15. maj - 17. maj  

Lundeborg Sejlklub  

OK-joller  

www.okjolle.dk 

  

Singlehand                         

"Alene Rundt i Øhavet”  

  

16. maj  

    

Svendborg Sund Sejlklub  

    

Kølbåde /flerskrog    

www.sss.dk 

    

Tåsinge Rundt  

  

17. maj  

  

Svendborg Sund Sejlklub  

  

Kølbåde /flerskrog  

www.sss.dk 

  

Sail Extreme  

30. maj - 31. maj  

Kerteminde Sejlklub

                               

Joller  

www.kerteminde-sejlklub.dk 

  

Classic Fyn Rundt    

5. juni - 7. juni  

  

Kerteminde Sejlklub  

  

Kølbåde /flerskrog    

www.kerteminde-sejlklub.dk 

  

  

OK jolle  

Ranglistestævne  

  

6. juni - 7. juni  

Svendborg Sund Sejlklub  

Ok joller  

www.sss.dk 

    

Fynske Bank Cup Kredsstævne  

13.juni - 14. juni  

Svendborg Sund Sejlklub  

Optimist- og storjoller  

www.sss.dk 

  

Langeland Rundt i           2 etaper  

13.- 14. juni  

Rudkøbing Sejlklub  

  

Kølbåde /flerskrog    

www.rudkobingsejlklub.dk 

  

Ærø Rundt  

20. juni  

Ærø Sejlforening  

Kølbåde  

Kontakt Ærø sejlforening torbenkyhl@gmail.com  

  

Østersø Regatta  

20. juni - 21. juni  

Svendborg Amatør Sejlklub  

Kølbåde /flerskrog  

    

www.sva1.dk 

  

Rantzausmindetræf 

Wayfarer-joller 2020  

 5.juli - 12. juli  

Svendborg Sund Sejlklub   

Wayfarer-joller  

www.sss.dk 

  

Svendborg  Classic Regatta  

6. august - 8. august  

Sejlklubberne i Svendborg  

Klassiske både  konstrueret før 1970  

  

www.classicregatta.dk 

  

Hovedkapsejlads  

Langelands CUP 2020  

15. august  

Rudkøbing Sejlklub  

Kølbåde /flerskrog  

rudkoebingsejlklub@gmail.com  

  

DM folkebåde  

20. august - 22. august  

Ærø Sejlforening  

Folkebåde  

Kontakt Ærø sejlforening torbenkyhl@gmail.com  

  

 

Hyæne Race

22. august

Svendborg Sund Sejlklub

WAW Stævne – kun kvinder  

www.sss.dk

  

DM for OK joller  

27.august - 30. august  

Nyborg Sejlforening  

OK joller  

www.nyborgsejlforening.dk 

  

Øhavet Rundt  

  

29. august  

  

Thurø Sejlklub    

Kølbåde /flerskrog    

www.thuroesejlklub.dk 

  

Skar Drej  

5. september  

Ballen Sejlklub  

Kølbåde /flerskrog  

www.sejlklubbas.dk 

  

Tuco cup   

5. september  

Faaborg Sejlklub  

Kølbåde /flerskrog  

www.faaborg-sejlklub.dk 

  

Handicap 2020  

6. september  

Svendborg Amatør Sejlklub  

Kølbåde  

/flerskrog/motorsejlere og storjoller  

www.sva1.dk 

SILVERRUDDER 2020  

  

18. september-20. september  

      

Svendborg Amatør Sejlklub  

      

SINGLEHAND sailboats  

    

www.silverrudder.com 

      

 

 

 

Med venlig hilsen

Ballen Sejlklub