DS Fynskredsen kapsejladskalender 2019

Klubber i den fælles Kapsejladskalender DS Fynskredsen:

 

Odense Sejlklub, Odense Yachtklub, Sejlklubben Fjorden – Odense

Kerteminde Sejlklub, Nyborg Sejlforening, Lundeborg Sejlklub,

Skolerne i Oures Sejlklub, Østfyns Brætsejlerklub, Thurø Sejlklub, Thurø Windsurfing Klub, Troense Bådelaug, Svendborg Amatør Sejlklub,             Svendborg Sunds Sejlklub, Ballen Sejlklub, Fjellebroen Sejlklub, Faaborg Sejlklub,

Faldsled Sejl- og Motorbådsklub, Rudkøbing Sejlklub, Ærø Sejlforening,

Kiteboarding Danmark

Tilmelding og sejladsinfo: Se klubbernes hjemmesider

 

”At sejle er at leve”

Sejlads

Dato

Klub

Deltagere

Sejladsinfo

OK-jolle Stævne

 

13. april

Nyborg Sejlforening

Ranglistestævne OK-joller

www.okjolle.dk

 

"Alene Rundt i Øhavet”

 

11. maj

 

 

Svendborg Sund Sejlklub

 

 

Singlehand s

 

 

www.sss.dk

 

 

Tåsinge Rundt

 

12. maj

 

Svendborg Sund Sejlklub

 

DH Kølbåde + TUR

 

www.sss.dk

 

OK-jolle Stævne

 

25. maj - 26. maj

Lundeborg Sejlklub

Ranglistestævne OK-joller

www.okjolle.dk

Classic Fyn Rundt

31. maj  –  2. juni

Kerteminde Sejlklub

DH + tur + flerskrog

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Sail Extreme

8. juni – 9. juni

Kerteminde Sejlklub 

Joller

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Langeland Rundt i           2 etaper

 

9. – 10. juni

 

Rudkøbing Sejlklub

 

Kølbåde

 

www.rudkobingsejlklub.dk

 

 

Østersø Regatta

15. juni - 16. juni

Svendborg Amatør Sejlklub

DH + TUR + single/doublehanded + flerskrog

www.sva1.dk

Ærø Rundt

 

22. juni

Ærø Sejlforening

 

DH + TUR

 

jepsenlars@mail.dk

DM Folkebåde

28. juni – 30. juni

Faaborg Sejlklub

Folkebåde

www.faaborg-sejlklub.dk

 

DM for Wayfarer-joller

29. juni – 30. juni

Kerteminde Sejlklub

Wayfarer-joller

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

E-Jolle EM Masters og Youth

 

11. juli – 20. juli

Faaborg Sejlklub

E-Joller

www.faaborg-sejlklub.dk

 

Svendborg  Classic Regatta

8. august– 10. august

Sejlklubberne i Svendborg

Klassiske både konstrueret før 1970

 

www.classicregatta.dk

 

Fynsmesterskab Rangliste for Folkebåde

 

17. august – 18. august

 

 

 

Kerteminde Sejlklub

 

 

 

Folkebåde

 

 

 

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

 

 

Hovedkapsejlads

 

17. august

Rudkøbing Sejlklub

DH + TUR

www.rudkobingsejlklub.dk

 

Øhavet Rundt

 

 

31. august

 

 

Thurø Sejlklub

 

 

DH, TUR, Single- og Doublehanded samt flerskrog.

www.thuroesejlklub.dk

 

 

 

Henry Rasmussen Memorial Cup

 

 

31. august – 1. september

 

Troense Bådelaug

 

Star både

 

www.troense-baadelaug.dk

 

Skar Drej

7. september

Ballen Sejlklub

DH + TUR + flerskrog

www.sejlklubbas.dk

 

Tuco cup

7. september

Faaborg Sejlklub

DH og tur distance sejlads

www.faaborg-sejlklub.dk

 

Handicap 2019

8. september

Svendborg Amatør Sejlklub

TUR – Motorsejlere efter

Forhåndsrespit

www.sva1.dk

Sejlerskole Cup

 

14. september

 

Kerteminde Sejlklub

 

H-både

 

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

SILVERRUDDER CHALLENGE OF THE SEA 2019

 

19. september – 22. september

 

 

 

Svendborg Amatør Sejlklub

 

 

 

SINGELHANDED

 

 

 

www.silverrudder.com

 

 

 

OK-jolle stævne

21. september – 22. september

Svendborg Sund Sejlklub

Ranglistestævne

www.okjolle.dk

 

DM for Europa joller

11. oktober – 13. oktober

Nyborg Sejlforening

Europa joller

www.nyborgsejlforening.dk

 

Med venlig hilsen

Ballen Sejlklub