DS Fyn kalender 2017

KLUBBER I DEN FÆLLES KAPSEJLADSKALENDER DS FYNSKREDSEN:

Odense Sejikiub, Odense Yachtklub, Sejikiubben Fjorden — Odense Kerteminde Sejikiub, Nyborg Sejiforening, Lundeborg Sejikiub,Skolerne Cures Sejikiub, østfyns BrtsejIerkIub, Thurø Sejikiub, ThurøWindsurfing Kiub, Troense Bádelaug, Svendborg Amatør Sejikiub,Svendborg Sunds Sejikiub, Ballen Sejikiub, Fjellebroen Sejikiub, Faaborg Sejikiub,Faidsied Seji- og MotorbdskPub, Rudkøbing Sejikiub, ?Erø Sejiforening,Kiteboarding Danmark

 

Tilmelding og sejiadsinfo: Se kiubbernes hjemmesider

"at sejle er at leve "

 

 

 

J 70 stævne

10. – 11. juni

Thurø Sejlklub

J 70

www.thuroesejlklub.dk

 

Østersø Regatta

17. - 18. juni

Svendborg Amatør Sejlklub

DH + TUR + doublehanded + flerskrog

www.sva1.dk

Ærø Rundt

 

24. juni

 

Ærø Sejlforening

 

DH + TUR

 

Kontakt på mail:

jepsenlars@mail.dk

VM Starbåd

29. juni – 9. juli

Troense Baadelaug

Starbåde

www.troense-baadelaug.dk

 

OK jolle EM

26. juli – 29. juli

Faaborg Sejlklub

OK - joller

www.faaborg-sejlklub.dk

Gold Cup Folkebåde

 

7. – 10. august

 

Kerteminde Sejlklub

 

Folkebåde

 

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Svendborg  Classic Regatta

10. – 12. august

Sejlklubberne i Svendborg

Klassiske både konstrueret før 1970

 

www.classicregatta.dk

 

Super DM

17. – 20. august

Nyborg Sejlforening

Ylva, BB 10 M, Scan Kap 99, Molich 10 M, X 332

 

www.nyborgsejlforening.dk

 

Øhavet Rundt

19. – 20. august

Thurø Sejlklub

DH + Tur + flerskrog

www.thuroesejlklub.dk

 

Storebælt mesterskab for Folkebåde

 

19. – 20. august

Kerteminde Sejlklub

Folkebåde

www.ks-f.dk

Hyæne Race

25. august

Thurø Sejlklub

Kølbåde med pigebesætning

Udsendes til klubberne

Tuco Cup

26. august

Faaborg Sejlklub

DH + tur + flerskrog

www.faaborg-sejlklub.dk

 

Jollestævne

2. – 3. september

Thurø Sejlklub

Joller

www.thuroesejlklub.dk

 

Skar Drej

9. september

Ballen Sejlklub

DH + TUR + flerskrog

www.sejlklubbas.dk

 

Handicap 2017

10. september

Svendborg Amatør Sejlklub

TUR – Motorsejlere efter

Forhåndsrespit

 

www.sva1.dk

Sejlerskole Cup

16. – 17. september

Kerteminde Sejlklub

Klubbåde

www.ks-f.dk

 

SILVERRUDDER 2017

 

21. – 24. september

Svendborg Amatør Sejlklub

SINGELHANDED

www.silverrudder.com

 

OK jolle Ranglistestævne

7. oktober

SSS

OK-Joller

www.sss.dk

 

 

 

 

 

J 70 stævne

10. – 11. juni

Thurø Sejlklub

J 70

www.thuroesejlklub.dk

 

Østersø Regatta

17. - 18. juni

Svendborg Amatør Sejlklub

DH + TUR + doublehanded + flerskrog

www.sva1.dk

Ærø Rundt

 

24. juni

 

Ærø Sejlforening

 

DH + TUR

 

Kontakt på mail:

jepsenlars@mail.dk

VM Starbåd

29. juni – 9. juli

Troense Baadelaug

Starbåde

www.troense-baadelaug.dk

 

OK jolle EM

26. juli – 29. juli

Faaborg Sejlklub

OK - joller

www.faaborg-sejlklub.dk

Gold Cup Folkebåde

 

7. – 10. august

 

Kerteminde Sejlklub

 

Folkebåde

 

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Svendborg  Classic Regatta

10. – 12. august

Sejlklubberne i Svendborg

Klassiske både konstrueret før 1970

 

www.classicregatta.dk

 

Super DM

17. – 20. august

Nyborg Sejlforening

Ylva, BB 10 M, Scan Kap 99, Molich 10 M, X 332

 

www.nyborgsejlforening.dk

 

Øhavet Rundt

19. – 20. august

Thurø Sejlklub

DH + Tur + flerskrog

www.thuroesejlklub.dk

 

Storebælt mesterskab for Folkebåde

 

19. – 20. august

Kerteminde Sejlklub

Folkebåde

www.ks-f.dk

Hyæne Race

25. august

Thurø Sejlklub

Kølbåde med pigebesætning

Udsendes til klubberne

Tuco Cup

26. august

Faaborg Sejlklub

DH + tur + flerskrog

www.faaborg-sejlklub.dk

 

Jollestævne

2. – 3. september

Thurø Sejlklub

Joller

www.thuroesejlklub.dk

 

Skar Drej

9. september

Ballen Sejlklub

DH + TUR + flerskrog

www.sejlklubbas.dk

 

Handicap 2017

10. september

Svendborg Amatør Sejlklub

TUR – Motorsejlere efter

Forhåndsrespit

 

www.sva1.dk

Sejlerskole Cup

16. – 17. september

Kerteminde Sejlklub

Klubbåde

www.ks-f.dk

 

SILVERRUDDER 2017

 

21. – 24. september

Svendborg Amatør Sejlklub

SINGELHANDED

www.silverrudder.com

 

OK jolle Ranglistestævne

7. oktober

SSS

OK-Joller

www.sss.dk